Unistused ja uued õpingud
Suvi pole just teab mis parim aeg õppimiseks, aga siin ma nüüd jälle olen, taas koolipingis. Mind on alates kevadest külastanud selline rahutuks tegev positiivne ärevus, mis utsitab otsima midagi veel, tahe midagi uut endasse laadida, miskit mis muudaks vaatenurka, mis lisaks puslesse uusi pildikilde ja tekitaks uusi taipamisi. Midagi, mis täiendaks minu seniseid kogemusi ja tegemisi. See tunne on mulle juba tegelikult vana tuttav, ta külastab mind iga mõne aasta tagant. Ja siis ma mingil hetkel avastangi, et olen jälle kuskil koolitusel, aga see on minu meelest nii äge. Uued inimesed ja kontaktid, uued teadmised, võimalused ja unistuste täitumised. Iga kord koolituse lõppedes saan oma kogemustepuslesse lisada mõned värvilised tükid juurde ja üldpilt on taas selgem.
Selle õppimise ja uudishimu taga on minu arvates alati kaks poolt – esiteks on seal sees eelkõige vajadus iseennast rohkem tundma õppida ja teine pool sellest on olla seeläbi abiks teistele.
Kogemusnõustamine
Minu tähelepanu oli juba mõnda aega köitnud kogemusnõustajate koolitus. Alguses oli see selline vaikne hääl ja mõttekilluke, et äkki ma võiks ka sinna koolitusele minna. Mul on ju ka seljataga oma elu keerdkäigud, mis vajaksid veelkord läbi töötamist ja saaks seeläbi positiivseks pöörata ning siis oleksin valmis sama teemadega puntras olevaid inimesi toetama hakata.
Ikka ja jälle hüppas ette selle koolituse tutvustus ja reklaam. Võtsin hoogu ja kõhklesin, aga siis tuli ühel hetkel väga kindel äratundmine ja selgus, et suvi 2020 algav koolitus on minu jaoks see õige koht. Kandideerisin ja saingi koha grupis. Olen väga õnnelik ja õhinat täis, et tundsin oma teema ära ja koolituse lõppedes (jaanuar 2021) on mul võimalus alustada tööd kogemusnõustajana. Kes on kogemusnõustaja ja kuidas ta toeks olla saab, sellest saad lugeda näiteks Kogemusnõustajate koja lehelt siit.
Et siis pool aastat aktiivset õppeprotsessi, pisaraid ja rõõmu, palju praktikat ning uuest aastast uus amet jälle lisaks. Kas pole äge?
Minu teema
Kogemusnõustaja nimetus ütleb, et selleks et nõustada, peab sul olema mingi konkreetne kogemus, mille põhjal saab siis hakata sarnaste teemadega pahuksis olevaid inimesi toetama. Minulegi üllatuseks pakutakse Eestis kogemusnõustamist väga-väga paljudel teemadel Nt neile, kes on kaotanud lähedase, kel on sõltuvus, kes on viibinud vanglas, kes kaotanud kodu, lapse raske haiguse, ise tervise kaotanud, soovahetuse teinud jne jne. Kogemusnõustajate koja lehel on välja toodud pikk nimekiri teemadest, mille puhul abi pakutakse, saad sellega tutvuda siin.
Teate ju küll seda ütlust, et pole halba ilma heata. Või siis et kui elu annab sulle sidruni, siis tee sellest limonaad. Vot need kõnekäänud on täpselt naelapea pihta, kui teemaks on kogemusnõustamine. Väga üldiselt saab kogemusnõustamise kohta öelda, et kui su elus on olnud mõni keeruline aeg, probleem, terviserike, elukriis jne, siis hea pool selles osas on see, et selle saab enamus juhtudel päris kenasti oma kasuks keerata. See pole muidugi mõista nii must-valge, aga see on üks võimalus kuidas oma raskest kogemusest taastuda ja teistele sama kogemusega inimestele toeks olla.
Näiteks kui oled kaotanud oma lähedase, siis psühholoog saab sind teatud piirini ilmselt aidata, aga kui sa saad kokku teise inimesega, kes on läbi elanud täpselt sama probleemi, siis paljudele on see hoopis suuremaks abiks. Suhelda inimesega, kes teab, mida sa tegelikult tunned…
Kes teab, kes mitte, siis minu peres on mitut liinipidi sees alkoholismi teema. Olen seda näinud lapsena (isa ja vanaisa), olen seda näinud äia kaudu (kes nüüdseks juba õnneks 20a tubli karsklane) ja kõige enam on see teema mulle tuttav minu armsa abikaasa näol.
Minul endal sellega probleeme ei ole kunagi olnud, aga ma olen läbi käinud pika kaassõltlase teekonna. Elu koos alkohoolikuga. Tõusud ja mõõnad, lubadused ja pettumused, enesehinnangu langus, ohvrirollis olemine ja veel miljon asja. Kaassõltuvuse teema teadvustamine, ohvrirollist välja tulemine ja ise enda üles leidmine, iseseisvumine, enda eraldamine sõltlasest, tema eest enam mitte vastutamine, ärkamine ja märkamine…see on minu aastatepikkune teekond.
Kaassõltuvus
Ja see kaassõltuvus ongi minu kui kogemusnõustaja põhiteema. Ma kirjutan mõne aja pärast sellest siia kodulehele põhjalikumalt, sest mulle näib, et hetkel seostatakse kaassõltuvust vaid keemiliste ainete (alko, narko) tarbija lähedaste seisundiga, tegelikult on see teema aga hoooooooopis laiem ja selle teadvustamine ja kaassõltlaste toetamine ongi üks minu missioone. Seniks aga võib ülevaate kaassõltuvuse kohta saada nt siit.
Et siis vot sellised on minu plaanid ja unistused. Pöörata oma elu kibedamad kogemused hoopis plussiks ja olla abiks neile inimestele, kes on sarnases olukorras, kus mina aastaid tiksusin. Pakkuda tuge neile, kes tunnevad, et ise sellest august välja ronida pole jaksu. Ma küll ametlikult saan seda teenust pakkuma hakata alles jaanuarist, aga samas praktikat hakkan tegema juba sügisest. Seega kui tunned, et vajaksid kahte suurt kõrva, kellele oma lugu rääkida, siis olen olemas 🙂