Häbi-häbi, püksis käbi…

Tänase postituse teemaks on häbi. Vaatame, arutame, mida see lapsepõlves alguse saanud emotsioon meiega teeb. Ära arva, et sel pole sinuga mingit pistmist! Ma olen täiesti veendunud, et sellised inimesed, kelle häbi on elutervel tasemel, on sama haruldased nagu lendorav. Enamus meist on saanud lapsepõlves osaliseks vähem kui hoolival suhtumisel ja selle tagajärjeks on HÄBI.

Inimestel pole häbiga sellist intensiivset kontakti nagu viha või hirmuga ja seetõttu on see üks vähem mõistetumaid emotsioone. Häbi on emotsionaalse vägivalla tagajärg. Kõlab päris karmilt, mis? Ei tahaks nagu nõus olla sellega, et me oleme lapsena kogenud emotsionaalset vägivalda?…hmmm, võid kindel olla, et oled, me kõik oleme, erineval määral! See pole siin mingi süüdistus meie vanemate, vanavanemate, lasteaiakasvatajate jne pihta. See, et enamus meid on lapsena emotsionaalselt väärkoheldud, see on nii seetõttu, sest meie hooldajad on ise olnud lapsena emotsionaalselt/füüsiliselt väärkoheldud ja nad on ise nii häbi- ja süütunnet täis, et andsid ja kandsid oma hooldajate käitumismustrid automaatselt meile üle. Teiste häbistamisega kompenseeritakse (enamasti alateadlikult) oma alaväärsustunnet. Nad tahtsid parimat, aga välja tuli…nagu ikka. Meie valik on nüüd see, et kas ja kui palju me seda teadvustame ning kas meil on soov seda mustrit katkestada ning nende tagajärgedega tegeleda. Või jagame sõbralikult oma häbikoormad enda lastele ja lähedastele edasi…
Kuidas häbi ja süü tekkimine ning enda algse olemuse maha surumine lapsepõlves täpsemalt toimub, sellest kirjutasin siin postituses, loe kui on huvi ja saad asjasse suurema selguse.

Häbist ja süüst on väga palju viimasel ajal räägitud ja see on väga hea. Sest SEE ON oluline teema! Ma julgen väita, et see on väga-väga paljude probleemide alus…ROHKEMATE, KUI ME EAL HOOMATA JULGEME!

Häbi ja selle tagajärjed


HÄBI on emotsioon, mis tekitab (ebatõese) arvamuse, et minuga on midagi valesti, ma pole piisav, ma pole oluline, ma pole armastust väärt ja peaksin ennast häbenema. Ma pole normidele vastav, mul on midagi viga ja ma pole väärt teistega võrdset kohtlemist.
Pidev häbi emotsiooniga kontaktis olemise tagajärjed on laastavad ja selle mõju ei tohiks eitada ega pisendada. Toon välja peamised häbi poolt tekitatud tagajärjed. Loe ja tunneta, millised neist käivad ka sinu pihta.

MÕÕDUKAS MÕJU ehk käitumismallid, mida inimene kasutab eesmärgil, et vältida taas häbisse sattumist ja süüdistamist:
– Tundlikkus kriitika suhtes (soovin end teiste ees õigustada või lihtsalt maa alla vajuda, kui keegi mu tegemisi arvustab, sageli jätan midagi hoopis tegemata/otsustamata kriitika hirmu tõttu)
-Kaitsepositsioonil olemine, enda ja teiste vahele seina ehitamine
(igaks juhuks olen pidevalt pinges, juba ette kardan süüdistamist ja seetõttu väldin lähedasi suhteid)
-Kalduvus enesekriitikale, enda vastu karm olemine
(piitsutan ennast, et olla aina parem ja häbist pääseda, kritiseerin ennast teiste ees ise, näitamaks et ma ei arva, et ma olen ideaalne)
-Perfektsionism ja ebarealistlikud ootused endale
(hirm häbistamise ees paneb kõike tegema üle võlli, kui kõik on laitmatu, ehk mind siis enam ei häbistata)
-Püüd teistele meeldida
(tühja minu enda soovidest ja vajadustest, teen ikka nii nagu teistele meeldib)
-Võimetus enda eest seista, hirm oma mõtteid jagada
(ei julge ei öelda ega oma mõtteid väljendada, äkki see solvab kedagi)
-Edu- ja võimuiha
(ma veel teile tõestan, ehk siis püüan oma häbi edu alla matta ja pisendada oma väärtusetuse tunnet)
-Otsustusvõimetus
(lihtsam on mitte otsustada, jätta see teistele, sest siis ma ei pea vastutama ja häbenema kui mu otsus teistele ei meeldi)

TÕSISED TAGAJÄRJED ehk mis võib inimesega juhtuda, kui häbitunne on temas väga sügaval ja see on kestnud pikka aega:
Enda vihkamine ja jälestamine (enesehalvustamine, arvamus, et ma pole midagi väärt ja sellest lähtuv käitumine)
Enesehävituslikkus (enese kahjustamine, suitsiidikatsed, kriminaalne eluviis, ebakainena autojuhtimine, kaitsmata vahekord jne)
Enda hooletusse jätmine (ebapiisav toit, vähene uni, tervise käestlaskmine, ükskõiksus oma elu suhtes jne)
Lapsepõlvetrauma (emotsionaalne/füüsiline ) taaselustamine (lased end uuesti väärkohelda, suhtled lapsepõlve vägivallatsejaga sarnaste inimestega jne)
Sõltuvused (keemilised ained, toit, seks, poodlemine, varastamine, arvutimängud, hasartmängud, pornograafia, töö, suhted, internet, tv jne)
Raev (kergesti vihastumine, märatsemine, kaklemine jne)
Isolatsioon (enda eraldamine teistest, eesmärgiga ennetada häbisse sattumist)

Nagu siit nimekirjadest välja lugeda võib, siis nii kaassõltujatel kui ka ATL (alkohooliku täiskasvanud lastel) on enamus nendest omadustest kenasti olemas…nii kurb 🙁 Aga hea uudis on see, et sellest annab päris kenasti välja tulla, kui vaid tahet on. Mina ise pakun nii individuaalset kui ka grupinõustamist, kus need samad teemad ongi põhifookuses.

Ma tean, et see on hell teema ja paljud peidavad lihtsalt pea liiva alla. Tundub lihtsam. Mitmed inimesed nt kes on soovinud meie Keila toetusgrupiga liituda, on viimasel hetkel loobunud. Ja nad on ausalt tunnistanud, et ma pole veel valmis muutuma, ma pole veel valmis sellega tegelema, ma kogun veel julgust, äkki need probleemid mööduvad iseenesest jne. Mõnel ei luba elukaaslane grupiga liituda, mõni kardab kuulujutte linna peal, mõni häbeneb oma pereprobleeme teiste ees lahata…aitäh, et oma hirmusid mulle usaldanud olete!
Aga sa ju tead, et ega need asjad enne muutuma ei hakka, kuni sa esimese sammu astud! Ma hoian su kätt esimeste sammude juures, olen olemas. Ma ei ütle sulle, et ära karda nende teemadega tegeleda. Karda, karda ikka (sest see võibki olla üle mõistuse halvav hirm), aga tee ikka see esimene samm. Kukud ja tõused ja liigume koos edasi! Kui midagi ei muuda, ei muutu midagi!

Tänase blogipostituse osa infost on pärit Beverly Engeli raamat “Emotsionaalne ja vaimne vägivald”. Soovitan soojalt see ise läbi töötada. Teised minu raamatusoovitused on välja toodud SIIN. Osalt on siin taga aga mu enda ja klientide elukogemus, mõtted ja taipamised.

Lõpumõtteks üks mu viimase aja lemmikuid lauseid: SA juba oled täiuslik, ainult et täna sa veel ei tea seda!!!