Kes on sulle nii palju haiget teinud, et selle valu leevendamiseks teed sa mulle haiget?
EMOTSIONAALNE VÄGIVALD
Enamus minu postitusi tiirutavad inimeseks olemise valu ja võlu ümber. Nii ka tänane – emotsionaalne vägivald. Olgu rünnak füüsiline või emotsionaalne – haavad ja armid jäävad mõlemist. Füüsilise rünnaku puhul tekivad sageli nähtavad haavad ja jäävad armid, emotsionaalse vägivalla ohvritel on aga haavad peidetud sügavale hinge ja valu teevad need isegi hullemini…Tänane teema ongi pühendatud salakavalale emotsionaalsele vägivallale. Peamine abiline selle kirjatüki juures oli mulle raamat Beverly Engel “Emotsionaalne ja vaimne vägivald”. Lisasin selle ka oma lemmikraamatute nimekirja.
Emotsionaalne vägivald on igasugune mittefüüsiline käitumine, mille eesmärk on teist kontrollida, allutada, hirmutada, alandada, karistad või isoleerida. See on rünnak ohvri emotsionaalse ja psühholoogilise seisundi pihta ja sellest võib välja kasvada füüsiline vägivald. Ajupesu, mis uuristab ohvri eneseväärikust, enesekindlust, turvatunnet ning usku enesesse ja teistesse.
Kas olete kuulnud seda lauset: “Kes on sulle nii palju haiget teinud, et selle valu leevendamiseks teed sa mulle haiget?” Mina kuulsin seda palju aastaid tagasi ja siis ei saanud ma selle mõttest aru, nüüd juba mõned aastad on selle sisu mulle palju mõistetavam. Selgituseks võiks olla selline. Vägivallatsejad on nii häbi ja süütunnet täis, et see ajab lausa üle ääre. Teiste häbistamisega ja vägivallatsemisega kompenseeritakse oma alaväärsustunnet. Seega, kui inimene on valu täis (enamasti on selleks lapsena osaks saanud kohtlemine), siis osad neist häbi ja viha täis inimestest proovivad oma sisemisest valust vabaneda sellel moel, et käituvad teistega (enamasti oma kõige lähedasematega) samamoodi nagu neile lapsena osaks on saanud. Nad kasutavad toimetulekumehhanismina emotsionaalset vägivalda, füüsilist vägivald või mõlemat korraga. Enamasti on see muidugi alateadlik käitumine, aga see pole vabandus…
Füüsise vägivalla ära tundmisega on lihtsam – märgid kehal on tõestuseks. Kuigi vägivaldurid on väga osavad ja mõni neist uhkustab suure suuga oma oskusega lüüa nii, et sinikaid ei jää…
Emotsionaalset rünnakut tuvastada on sageli keeruline, seega on allpool ära toodud enamlevinud näited. Mõned näited tunduvad suht süütud, aga emotsionaalne vägivald on nagu veetilgad kivile – tasa ja targu uuristavad need augu ohvri enesehinnangusse ja panevad kahtlema oma väärtuses…inimene läheb lihtsalt katki.
Emotsionaalse vägivalla vormid
- ALANDAMINE Nt. No sina oma haridustasemega küll meie seltskonda ei sobi.
- HEAKSKIIDU PUUDUMINE Nt. Sul on alati nii nõmedad ettepanekud, ise ei saa aru või?
- PISENDAMINE Nt. See kah nüüd mingi edusamm, igaüks saaks sellega hakkama.
- HALVUSTAMINE Nt. Millal sa söögitegemise ära õpid, see on ju täielik rämps siin taldrikul.
- ALAVÄÄRISTAMINE, LABASTAMINE Nt. Sa oled nagu lits selle seelikuga.
- NAERUVÄÄRISTAMINE Nt. Sa ei saa ju telekapuldi kasutamisegagi hakkama.
- VIGADE ESILE TÕSTMINE Nt. Ära unusta, et sinu pärast me siin jamas üldse olemegi.
- TEISTEGA VÕRDLEMINE Nt. Vaata kui saledad su sõbrannad kõik on.
- PIDEV HURJUTAMINE Nt. Sa ei oska ikka mitte midagi korralikut ilma minuta teha.
- SOLVANGUD Nt. Vaata mis soeng sul peas on, oled nagu paadialune.
- MANIPULEERIMINE Nt. Ma viskan su kassi majast välja, kui sa minu soovi ei täida.
- ARVAMUSE MITTE ARVESTAMINE Nt. Keda huvitab, mis sina arvad.
- ÄHVARDAMINE Nt. Nt. Kui me täna ei seksi, siis homne naistekas jääb sul ära.
- IDEEDE HALVUSTAMINE Nt. Mis ajast peale sina selle ala ekspert oled.
- GASLIGHTING Nt. See polnud nii, sa ajad midagi segamini. Sa oled ise selles hoopis süüdi.
- VAIKIMINE Nt. keeldub partner sinuga karistuseks suhtlemast.
- SILMADE PÖÖRITAMINE
- PILKAV NAER
- MÕNITAV PILK
- RUSIKA VIIBUTAMINE
- HEIDUTAMINE Nt. Uste prõmmimine, ohvri asjade lõhkumine.
- OHTU SEADMINE Nt. Ebaturvaline sõitmine, kui ohver on autos.
- TEADLIK VALETAMINE JA KATTETA LUBADUSTE ANDMINE
- TEISTE ASJADES NUHKIMINE, LOATA KASUTAMINE
- JÄLITAMINE, KONTROLLIMINE, TEISE EEST OTSUSTAMINE jne
Emotsionaalset vägivalda pole väga lihtne tuvastada ka seetõttu, et sageli kasutatakse selle juures naljatlevat tooni või öeldakse, et ma teen seda, et sulle head nõu anda, ära reageeri üle jne. Pisendatakse ohvri hingevalu.
Relvituks tegemiseks või segadusse ajamiseks kasutatakse nö gaslightingut ehk järgnevaid väljendeid:
-sa ajad midagi segamini, ma ei teinud seda
-sa liialdad, ma pole selline
-sa kuulsid valesti, ma ei ütleks kunagi niimoodi
-sul on halb mälu, erinevalt sinust, ma tean täpselt, mis juhtus
-mina pole süüdi, et sa nii tundlik oled
-sa dramatiseerid üle
-sa kujutad seda endale ette
-sa lihtsalt tahad vaielda
-sa ei tohiks lasta end sel häirida
-sa ei tohiks nii mõelda ja tunda
-see on su enda heaks
-mina tean, mis sulle parim on, su enda võime otsuseid langetada on ju kohutav
-ma tean, millest ma räägin, erinevalt sinust
-sa pead mind usaldama
VÄGIVALLATSEJAID ON 2 TÜÜPI:
1. Väärkohtlemine toimub teadlikult
2. Väärkohtlemine toimub tahtmatult, teadliku kavatsuseta.
Mõnel juhul vägivallatseja ei saagi ise aru, et ta teisele haiget teeb ja et selline suhe on düsfunktsionaalne, enamasti on selline käitumine aga teadlik valik. Psühholoogide andmetel on juhuseid, kus teraapiaga saab emotsionaalselt vägivaldset inimest muuta. Selleks on vaja aga tahtmist ja pikaajalist panustamist.
Vägivaldsest suhtest väljaastumine
“Kui austus pole enam menüüs, pead leidma julguse lauast lahkuda”. Tene Edwards
Paljudel juhtudel ei suuda ohver vägivaldsest suhtest väljuda ja selle põhjuseks võib olla varasemas elus kogetud REETMISTRAUMA.
Kui inimene on kunagi kogenud reetmist-ta on kedagi lähedast usaldanud ja see on tema usalduse reetnud, tekib ohvril usaldustrauma. St inimese usaldusmehhanismid saavad kahjustatud. See toob endaga kaasa olukorra, kus inimesel väheneb võime tunnetada ennetavat ärevust, mis eelneb ohtlikele olukordadele. Ehk siis inimesed, kes on üle elanud tõsise reetmistrauma, ei ole enam võimelised ära tabama emotsionaalselt ebaterveid olukordi ja nad lasevad endaga käituda viisil, mis ei ole ok. Nt nad ei suuda lõpetada vägivaldset suhet, pigem süüdistavad iseennast selles olukorras, mitte vägivallatsejat. Õigustavad, et vägivallatsejal oli raske lapsepõlv ja pole see nii hull midagi ja ta on ju täitsa hea abikaasa tegelikult ja eks ma ise ka provotseerin ta käitumist jne. Ohvrid mahendavad sageli olukorra tõsidust, sest nende enesehinnang on nii madal, häbi nende sees on nii suur, et nad ei usugi, et nad on paremat kohtlemist väärt.
Seni kuni ei tunnistata oma häbi ja ei soovita sellest vabaneda, ei suudeta vägivaldset suhet lõpetada. Häbi on peamine põhjus, miks ei suudeta haigest suhtest välja astuda. Häbi paneb ohvri ennast halvustama ja alavääristama hetkedel, mil peaks hoopis ennast kehtestama ja oma väge tunnetama. See tekitab tunde, et ma ise olen süüdi partneri käitumises ja ka selle pärast, et lasen endaga niimoodi käituda. Pideva süüdistamise ja häbistamise tulemusel hakkab ohver uskuma, et asi ongi temas ja teda ei taha keegi ja ta ei kõlba millekski. Manipulatsioon jätkub, sest ohver ei hakka vastu. Ohver tunneb ennast täpselt sama jõuetult ja lõksus olevana nagu päris vang vanglas, aga midagi muutma ka ei kipu. Häbi on emotsionaalse vägivalla kõige laastavam tagajärg. Häbitunde tekitamine on väärkohtleja kõige võimsam relv!
Statistiliselt langevad emotsionaalse vägivalla ohvriks samavõrra nii mehed kui naised.
Vägivaldsest suhtest väljumise tingimused:
- Peab teadvustama ja uskuma, et sina pole selles süüdi
- Pead teadvustama ja uskuma, et sa väärid austavat, hoolivat ja turvalist kohtlemist
- Pead hakkama tegelema om häbiga, kui sellele otsa ei vaata, ei saa kahte esimest punkti edukalt täita!
HÄBI vastandemotsioon on VIHA. Vägivallast eemaldumiseks peab ohver saama kontakti oma vihaga, sest see annab talle jõu enda eest seista ja vägivallatsejale selgeks teha, et aitab küll, nüüd on kõik, ma tõusen püsti ja hakkan enda eest seisma!!!
Eks see teema ole tegelikult pikk ja lai ja põhjalik, aga panin kirja sellise peamise, mis silmaringi laiendamise mõttes oleks hea kõigil teada. Ja kui teil enda peres pole sellega probleeme, siis märgake lähedasi, tuttavaid ja nende pere mustreid, äkki keegi vajab väga-väga abi. Keegi, kel endal pole jõudu maast tõusta. Tee oma süda suureks ja ole toeks! Kas tead, et on olemas käeviibe, mis annab teada, et inimene palub abi, sest teda koheldakse vägivaldselt? Vaata seda siit: https://www.youtube.com/watch?v=KJKztxO399Q Ma ei tea, kui levinud see Eestis on, aga meie võimalus on seda levitada ja teavitustööd teha.
Minu nõustamistel saab selle teema osas ka tuge. Tule ja anna märku!