30 päeva ehk väljakutse iseendale


Hei, Sina armas inimene! Meil on toetusgrupiga hetkel just käsil 30-päevase väljakutse planeerimine. Oled lahkesti kutsutud ka selles omal moel, omas tempos ja omal käel kaasa lööma.

MIS SELLE EESMÄRK ON?

Väljakutse pakub sul võimalust tulla välja oma mugavustsoonist ja panustada teadlikult 30 päeva jooksul rohkem ressursse mingisse teemasse või valdkonda, mille sa ise välja valid.
Iga inimese puhul võib väljakutse eesmärk olla veidi omamoodi ja erinev. Toon mõned näited: mõni võtab eesmärgiks tõhustada enesekehtestamist, teisel on soov muutuda naiselikumaks, kolmas paneb eesmärgiks oma elamises rohkem korda luua, neljas vajab lisamotivatsiooni, et oma töö või kooliasjad saaksid järje peale, viiendal on lihtsalt soov panustada enese tervisesse ja heaolusse, kuuendal on hinge peal suhteprobleemid jne. Ja siin ongi üheks võimaluseks, kuidas ennast rohkem motiveerida mingis teemas edasi liikuma, osaleda väljakutses 🙂
Seda saavad edukalt ka lapsed kasutada muide. Emmed/issid tehke lapsega koos ka neile igaks päevaks omad ülesanded, mida ellu viia. Las kirjutavad ise oma käega, siis on ka vastutus ja motivatsioon suurem.
See pole mingi võitlus ega võrdlus, aga hea võimalus end veidi utsitada, motiveerida muutuste suunas ja samas kooruvad väljakutse lõpuks välja tegevused, mida sa tahaks teha, aga pole julgust, pealehakkamist vms. Et nendega saab siis edasi tegeleda kui on vajadust ja soovi.

KUIDAS SEDA TEHA?

  • ESITEKS vali välja teema, mis oleks sinu väljakutse nn ühiseks nimetajaks. Mõtiskle, mis on see valdkond, milles sa soovid muutust.
    Võtame näitena ühe naisterahva, kes on oma töö- ja perekohustuste tõttu pikemat aega puudust tundnud päris omaette tegemistest ja olemistest. Olemuselt on ta vastutulelik ja empaatiline, mistõttu tähelepanu saavad eelijärjekorras lähedased ja töökaaslased. Oma isiklikud soovid ja vajadused on täitmata ning iseendaga kontakti kaotamise tulemusena kasvab rahulolematus nii enda kui ka teistega. Selline tore naine võiks vastu võtta väljakutse, mille eesmärgiks on “Oma tassi täitmine”. See nõuab muuhulgas temalt kindlasti ka teatud enesekehtestamist, piiride seadmist ja julgust ennast väärtustada. Sina aga vali omale teema vastavalt sellele, mis sinu elus hetkel muutust vajab.
  • TEISEKS tee omale nimekiri tegevustest, mis toetavad sinu eesmärki. Igaks päevaks üks tegevus ehk siis 30 erinevat tegevust. Need võiksid olla pisikesed sammukesed, ära ampsa kohe suurt tükki, siis võib jääda väljakutse pooleli ja kasu väheseks. Võtame näitena taas tolle naisterahva eelmisest punktist. Millised võiksid olla tema tegevused seal ruudukestes? Millised tegevused aitavad tal ennast paremini tunda, rohkem aega ja tähelepanu enesele pühendada jne. Pakun välja variante, mis võiksid mind sellisel puhul toetada:
    -lähen vanni
    -massaažipäev
    -teen pika jalutuskäigu
    -palun, et mu kallim tooks mulle hommikukohvi voodisse
    -ostan endale lilli
    -lähen sõbrannaga/üksi kinno
    -sotsmeedia vaba päev
    -koostan nimekirja asjadest, mida ma teeksin kui mul poleks mingeid piiranguid
    -ilusalongi külastus
    -panen end kirja maalikursustele
    -broneerin omale aktifotoseansi
    -kutsun kellegi külla lobisema
    -magan täna pikalt
    -küünlavalgusõhtu kallimaga
    -sotsiaalmeedia sõbralisti puhastus
    -toiduvalmistamise asemel tellin täna valmistoidu koju
    -kannan kleiti ja võtan kõik komplimendid siiralt vastu
    -loen süümepiinadeta pool päeva raamatut
    -teen midagi, mis mind hirmutab, aga mida ma väga tahaksin teha
    -panen kirja oma töö/suhte (vms teema, mis mind ei rahulda)… plussid ja miinused
    -restoranikülastus hea sõbra või kallimaga
    -delegeerin mõne koduse töö mõnele teisele pereliikmele
    – jne jne jne
  • KOLMANDAKS prindi välja tabel teksti allosast ja hakka ruudukestesse märkima tegevusi oma nimekirjast.
    NB! Ära lisa juurde mingeid kuupäevi, sest plaanid võivad muutuda. Näiteks kui sa planeerisid, et kannad töö juures 23-dal kuupäeval kleiti, aga sul on sel päeval hoopis kehva enesetunne, sa jääd koju ja veedad selle päeva hoopis hommikumatlis…et siis pole vaja pettuda plaanide muutuses vaid lihtsalt kannad kleiti mõnel teisel päeval, kui sa oled kodust välja minemas. Ja selleks päevaks valid oma tabelist midagi, mis sobib su päevaga paremini kokku. Leia suvaliselt igasse ruutu mõni tegevus oma listist ja täida tabel.
  • NELJANDAKS ongi start! Kui tabel valmis, siis võid kohe pihta hakata. Ehk siis järgmise 30-ne päeva jooksul valid igal päeval oma tabelist ühe tegevuse ja püüad selle päeva jooksul korda saata. Ja kui õnnestus, siis tõmbad õhtul risti peale, done! Ja nii iga päev kuni 30 päeva on möödas.
  • VIIENDAKS on tagasivaade. Kui väljakutse on möödas, on aega veidi analüüsida, kas kõik 30 tegevust sai tehtud. Kui ei, siis kas tegemata jäänud tegevusi saab kuidagi ühiselt kokku võtta? Kas sealt saab teha mingi järelduse, et milliste tegevuste elluviimisega sa kõige enam pahuksisse sattusid. Mis seal taga võiks olla? Hirm, vähene enesekindlus, aeg, ebamugavus? Huvitav, eksole!

    Nonii, selline üleskutse siis kõigile. Kel abi vaja, andke märku! Ma tean, see ülesanne ei pruugi olla mugav, aga usu mind, sellest on kasu päris mitme nurga alt 🙂