Kui kumm rohkem enam edasi ei veni…

Kirjutan taaskord oma mõtteid kaassõltuvuse/suhtesõltuvuse teemadel. Ühes eelnevas postituses selgitasin, mis see kaassõltuvus on ning millised olukorrad viitavad suure tõenäosusega kaassõltuvusele.

Tänases postituses keskendun järgmisele sammule, et ehk kui inimene on jõudnud taipamiseni, et pekki ma ju olen täiega kaassõltlane ja omadega puntras, et mis siis ikka edasi teha. Kui on tunne, et kumm enam edasi kohe üldse ei veni, viimane-viimane piir on nüüd käes, kuidas saaks sellest supist välja hakata roomama. Mida teha, et ennast päästa? Alati on võimalus külastada psühholoogi, kogemusnõustajat, terapeuti vms spetsialisti, kellele saab esimese hooga kõik oma valu hingelt ära rääkida ja edasisi tegevusplaane koos arutama hakata.
Kui aga pole võimalust, soovi, julgust või muid ressursse, et kellegi jutule minna, siis (nii enda isiklike kogemuste kui ka erialakirjanduse põhjal) julgen pakkuda välja I sammuks EEMALDUMISE.

Eemaldumine

Eemaldumine, eraldumine, distantseerumine, ruumi tegemine, neutraalsuse loomine, lahti laskmine, klammerdumisest loobumine jne need kõik tähendavad selles kontekstis ühte ja sama. See tähendab seda, et sa teed endale selgeks – kus lõpeb tema ja kust algad sina.

Kui me oleme kaassõltlased, siis on meile iseloomulikuks see, et me:
-muretseme teise pärast üleliia
-enamus meie sundmõtteid on teise inimesega seotud
-meil on soov teist kontrollida/panna tegutsema oma soovi järgi
-oleme sõltuvad nende emotsioonidest
-soovime olla vajalikud
-vajadus teist ära päästa
-jne jne jne
Need kõik on tegelikult ju klammerdumine. Me lükkame oma soovid/vajadused tahaplaanile ja elame teise inimese elu ehk klammerdume tema külge. AGA – mida enam me hoiame teisest kinni, seda enam kaugeneme iseendast ja kaotame kontakti endaga.

Eemaldumine EI TÄHENDA üldjuhul:
-ülbet eemaletõukamist
-vihast tagasitõmbumist
-teise vastu ükskõiksust
-teise hätta jätmist
-teisest mitte hoolimist
Kuigi, oleme ausad, äärmuslikumatel juhtudel võib olla vajalik ka see, et sa kõnnid lihtsale teise elust välja ja jätad ta ükskõikselt ja tuimalt üksi oma pori sisse aelema. Kui su valu on nii suur ja suhe kahjustab sind, siis on vahel lood sellised, et kaastundel pole seal enam kohta…

Eemaldumine ei ole ükskõiksus vaid see on võimalus õppida teist armastama/teisest hoolima ilma, et me ise ennast armastusest ilma jätaksime!

EEMALDUMISE eesmärk on see, et sa loobud vastutamast teise inimese tegude, emotsioonide ja mõtete eest. Sa hakkad selle asemel vastutama iseenda tegude, emotsioonide ja mõtete eest…sest siiani pole sul selleks väga aega olnud – fookus on olnud teisel inimesel.
EEMALDUMISE tulemus peaks ideaalis olema see, et sa annad võimaluse teisel inimesel hakata kohusetundlikuks, vastutama ise oma elu eest ja tal tekib võimalus oma eluga edasi liikuda ja areneda.
Eemaldudes anname teise vabaks ja see omakorda motiveerib (mõnda ei motiveeri ka, see aeleb oma poris edasi…) tal ise oma jamadest välja ronima ja ise enda asjade eest muretsema hakkama, ilma et ta saaks enam sinu peale loota. Niikaua, kui kaassõltlane teeb sõltlasele sõltlaseks olemise võimalikult mugavaks, niikaua pole ju pointi sõltlasel ennast liigutama hakata. Aga kui ühel hetkel tõmmatakse sõltlasel piltlikult öeldes tekk pealt ära ja keegi ei ninnu-nännuta, muretse, hoolitse, poputa, vastuta ja tegutse enam, hakkab tuul puhuma ja peab ise end liigutama hakkama.

Eemaldumine on see, et sa tekitad ruumi enda ja sõltlase vahele, oled soovi korral tema jaoks olemas, aga sa suhtud tema jamadesse ja tujudesse neutraalselt. Ei lase ennast kaasa tõmmata tema draamade ja emotsioonidega. Sina oled sina ja tema on tema. Sa ei torma teda enam päästma! Kui ta ise seda teha ei taha, siis on see paat määratud hukule – nii valus kui seda ka tõdeda poleks…

Eemalduda saab hoolivalt ja mõistvalt. Hakates samm-sammu haaval seadma iseennast esikohale. Võtad kogu oma julguse ja tahtejõu kokku ja hakkad taspisi muutuma ja OMA elu elama. Kui soov oma elu muuta on suurem kui hirm – siis saad sa sellega hakkama!
-Hakkad panema piire, ei lase endast enam üle sõita
-Lõpetad teiste kontrollimise
-Ütled nii nagu tegelikult ka mõtled
-Oled aus enda ja teistega
-Leiad endale mõttekaaslasi/tugigrupi/nõustaja
-Hakkad tegelema iseendaga (hobid, sõbrad, eneseareng jne)

See mõte võib olla hirmutav, valus, ebamugav, harjumatu, häiriv ja veel miljon erinevat mõtet võib su peast läbi käia, kui seda teksti loed. AGA, ma kinnitan sulle, et see on I samm, ilma mille astumiseta lased sa ennast kaasa tõmmata selle hukkuva laeva keerisega…

Kui tahad jagada omi mõtteid ja kogemusi sel teemal, jagada oma valu ja teekonda, kuulata minu kogemusi sel teel, kuidas on kaassõltuvusest võimalik välja tulla…siis olen suurima rõõmuga sinu jaoks olemas!
Minu kui kogemusnõustaja info on SIIN.


Tänaseid mõtteid toetas Melody Beattie raamat “Kaassõltuvusest vabaks”.
Minu TEISED raamatusoovitused on kirjas SIIN.