Elustiiliettevõtlus – uus mood või tõsiseltvõetav eluviis

Ei tulegi täpselt meelde, millal ma seda mõistet esimest korda kuulsin, aga suurt tähelepanu ma sellele kindlasti ei pööranud. See tundus olevat selline fänsi-pänsi-tilulilu väljend rikaste ja ilusate inimeste sõnavarast. No mida aeg edasi, seda enam seda sõna siin ja seal märkasin ja selle otsa koperdasin. Ikka endiselt olin skeptiline, et mis elustiiliettevõtlus. Kas oled ettevõtja või ei ole, pole vaja segadust tekitada ja end tähtsaks teha ning ehtida end imelike väljenditega…

Aga nüüd kui meil siin Eestimaad ja kogu maailma vallutas koroonahullus, olime meiegi oma perega sunnitud tööd tegema kodukontorites. Mina pigem nautisin vaba ja rahulikku elutempot ja tööd tegin vähe, aga abikaasa Kristol olid ilmselt elu kiiremad ja tihedamad tööpäevad. Kuna temal on töö tegemiseks vajalik vaid arvuti ja oma pea, siis saigi meie kodust kaheks kuuks OÜ Kristo Krumm Koolitused kontor. See aga omakorda tähendas seda, et mina olin tahes tahtmata kõikide nende sadade loengute, konsultatsioonide ja koolituste pealtkuulaja.
Ja kuna Kristo peamine teema, mida ta õpetab on ettevõtlus, siis mis te arvate, mis vahva sõna mulle sealt teisest toast pidevalt kostma hakkas 🙂 ikka seesama elustiiliettevõtlus.

Eks ma siis vabakuulajana üritasin süveneda, et mis imeloom see elustiiliettevõtja siis on. Ja teate, mis ma ühel hetkel taipasin – mina ise olengi puhtatõuline eestimaine elustiiliettevõtja. Mahun kenasti sinna kellegi poolt paika pandud raamidesse, kes iganes selle teema esimesena ilmavalguse kätte tõi.

Elustiiliettevõtja määratlemine

Lugesin hiljuti Merit Raju raamatut ja kopeerin siia tema poolt väga mõnusasti lahti seletatud ettevõtja ja elustiiliettevõtja erinevused:

“Kakskümmend aastat tagasi tehnikaülikoolis ärikorraldust õppides küsiti meilt, mis on ettevõtja eesmärk. Olime noored ja vastasime umbes et klientide rahulolu tõstmine, kvaliteedi parandamine, innovatsioon ja maailmaparandamine. Õppejõud tõi meid kiiresti maapeale ja ütles vaid ühe sõna. Kasum.
Elustiiliettevõtlus on aga selline ettevõtlus, kus kasum ei ole esimene eesmärk. Elustiiliettevõte on sündinud inimese seest, kes armastab oma elu ja tahab seda jagada teistega. Ettevõtluse vormis. Ja loodetavasti on see ka kasumlik. Vähemasti natukene. See tähendab, et sa mitte ei KÄI tööl, vaid sa TEED tööd. Sina valid aja, tempo, koormuse. Sinu elu ongi töö. Sa müüd seda, mida sa oskad ja armastad. Ja inimesed armastavad seda ka, sest nad tunnevad sinu head vaibi selle juures.” Merit Raju

Ja siin ma nüüd siis istun ja tunnistan, et just sedamoodi ma oma tööd teengi. Ma ei käi tööl vaid ma pakun oma klientidele neid teenuseid, mis mulle meeldib teha. Valin ise omale aja ja tempo, otsustan ise, millal ma teen tööd ja millal puhkan. Mitu tundi ma teen tööd päevas, kas teen seda kodus või kuskil mujal. Kellele ma oma teenust pakun ja mis hinnaga, ka seda otsustan ise. Ei anna mitte kellegi aru oma töö tegemise mahu ega sisu osas.

Muidugi, see pole alati roosiline ja päris selline, et ärkan hommikul üles, ringutan naeruse suuga, tõmban kardinad akendelt eest ja päike paistab õues ja ka minu südames. On päevi, kus peab end tugevasti motiveerima, sest olen pannud endale liiga palju kliente. Samas on päevi, kus tahaks tööd teha, aga pole kliente. Kindlat palgapäeva ei ole, mõnel kuul on sissetulekud suuremad, mõnel kuul kesisemad. Need on selle ettevõtluse vormi keerulisemad küljed. Aga ausõna, ma ei vahetaks oma elustiili küll enam kunagi klassikalise kontoritöö vastu, mida ma aastaid teinud olin. Hetkel on minu põhitegevuseks jooga ja massaaž ja ilmselt on lähiajal veel üks teenus juurde tulemas, aga sellest teine kord.

Surfasin netis ringi, et mis selle teema kohta veel räägitakse ja avastasin, et sellest on kirjutatud lausa bakalaureusetöö.
Kopeerin sealt ühe imeilusa lause: “Elustiiliettevõtjaks peetakse ettevõtjat, kelle tegevus on suunatud oma elukvaliteedi tõstmisele (Peters et al. 2009) ning kelle jaoks oma tegevuse nautimine on olulisem kui suure kasumi teenimine (Getz, Petersen 2005).” Pjotr Zeljonõi
Seda tööd on päris huvitav lugeda ja teema sai mulle kohe palju selgemaks.

Vot siis selline teemaarendus täna. Eluviis ja ettevõtlus ja oma elu/aja peremeheks olemine. Lõpetuseks reklaamiminutid ka ikka. Kellel soov alustada oma ettevõtlusega, siis maailma parima ettevõtluse koolitaja leht asub SIIN.
PS! Tema on ka elustiiliettevõtja 🙂